ŞA-RA’nın Adana ve Ankara’da bulunan toplam 480.000m2 açık ve 150.000m2 kapalı alana sahip 13 adet fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalarda; enerji nakil hattı direkleri ve hırdavatları, trafo merkezi çelik konstrüksiyonları, civata, oto korkuluk, GSM direkleri, silikon izolatör, kablo ve iletken ve her türlü polygon direk imalatı üretimi yapılmaktadır. ŞA-RA, yüksek üretim kapasitesi ve 2000 ‘in üzerinde sağladığı istihdam sayısı ile 2016 yılında alınan verilere göre, Türkiye’nin en büyük 126. sanayi kuruluşudur.

Enerji Nakil Hattı Direği ve Çelik Konstrüksiyon Fabrikası / Adana

ŞA-RA’ nın Enerji Nakil Hattı fabrikası, Adana yerleşkesinde bulunan 4 fabrikası arasında en büyüğüdür. Bu fabrika 200.000 Ton çelik imalat kapasitesine sahip 800kV’a kadar Enerji Nakil Hattı direkleri ve Trafo Merkezi Çelik Konstrüksiyonları üretiminin yanı sıra ŞA-RA’yı, General Electric gibi firmaların dünyadaki 3 ana tedarikçisinden biri yapan Hava ve Gaz türbinleri için ağır çelik konstrüksiyon imalatları da yapmaktadır. Enerji Nakil Hattı fabrikası, Avrupa, Amerika ve Kanada standartlarında kaynak yapabilme özelliği ve CNC tezgâhları ile alanında en modern ve öncü tesislerden biridir.

 • Kapasite: 200.000 T/Yıl
 • Kapalı Alan: 35.000 m2
 • Açık Alan: 420.000 m2
Hırdavat Fabrikası / Adana

ŞA-RA’nın Adana yerleşkesindeki Hırdavat fabrikası, 800 kV’a kadar izolatör ve iletken hırdavatlarının üretimini gerçekleştirmektedir. Fabrika Kalıphane'si, dövme, dökme ve talaşlı imalat atölyesi, elektrostatik toz boya fırını ve elektro polisaj hatlarında yıllık 12.000 Ton üretim kapasitesi yaratmaktadır. Laboratuvarlarında ürünlerin şartnamelere uygunluklarını incelemek amacı ile tip ve fabrika kabul testlerini gerçekleştirebilmektedir. Üstün dizayn, imalat ve kontrol yetenekleri sayesinde ŞA-RA hırdavat ürünleri, Yüksek gerilim seviyesinde Türkiye’de %70 Pazar hakimiyetine sahiptir. Başta İrlanda, Pakistan, Suudi Arabistan, Cezayir, Kanada ve daha bir çok ülkenin şartnamelerine göre tasarım ve tip testi yapmış bir firma olarak elektrik idareleri tarafından tercih edilmektedir.

 • Kapasite: 12.000 T/yıl
 • Kapalı Alan: 4.000 m2
Bağlantı Elemanları (Cıvata) Fabrikası / Adana

ŞA-RA’nın Cıvata Fabrikası, 24.000 Ton imalat kapasitesi ile başta otomotiv, savunma sanayi, iş makineleri ve alt yapı olmak üzere daha birçok sanayi sektöründe kullanılan; 12.9 kalite, M52 Çap ve 500 mm’ye kadar uzanan, geniş ürün gamı ile hizmet vermektedir. 30’u aşkın otomatik soğuk ve sıcak cıvata-somun tezgâhları, otomatik ısıl işlem fırınları, galvaniz tesisi, kendi kalıp imalathanesi, test ve kontrol laboratuvarları, lazer ölçüm özelliğiyle sıfır hata sağlayan kontrol tezgahları ile bulunduğu coğrafyanın en önemli entegre yatırımlarından biridir. Bu özelliklerini, Tofaş’ın ilk yerli tedarikçisi olarak ve Kanada gibi dünyanın en zor iklim koşularına sahip ülkelerinden birinde kabul edilen ilk Türk cıvata üreticisi olarak perçinlemiştir. Ayrıca, uzun yıllardır Türk Silahlı Kuvvetlerine, tank cıvataları temin ederek %100 yerli sermaye ile Türkiye’ye katkı sağlamanın haklı gururunu yaşamaktadır.

 • Kapasite: 24.000 T/yıl
 • Kapalı Alan: 12.000 m2
Galvaniz Fabrikası / Adana

ŞA-RA, aynı yerleşkede bulunan 250.000 Ton imalat kapasitesine sahip Galvaniz tesisinde, vinçlerin otomatik kontrol edilmesi ile en uygun ve kaliteli kaplamayı sağlamaktadır. Burada 13 mt uzunluğundaki ürünler tek daldırmada galvanizlenebilmektedir. Bütün tesisler full otomasyonlu vinç sistemi ile el değmeden galvanizleme yapma özelliğine sahiptir. Galvaniz fabrikası tüm bu özellikleri ile dünyada sayılı fabrikalar arasında yerini almıştır.

Galvaniz Havuzları:

 • - 13 mt boy x 1,8 mt en x 3,5 mt derinlik.
 • - 7 mt boy x 1,5 mt en x 1,6 mt derinlik.
 • - 9 mt boy x 1,8 mt en x 3,5 mt derinlik.
 • Kapasite: 250.000 T/yıl
 • Kapalı Alan: 16.000 m2
Silikon İzolatör Fabrikası / Adana

ŞA-RA Adana yerleşkesinde bulunan 1700 m2 alana sahip Silikon İzolatör üretim tesisinde aylık 5000 adet üretim kapasitesiyle 420kV, 170Kv ve 36kV’luk Enerji Nakil Hatlarına özel Silikon İzolatör üretimi gerçekleştirilmektedir. Bünyesinde bulundurduğu Dizayn ve Ar-Ge departmanları, müşteri özel istekleri ve uluslararası test spesifikasyonları çerçevesinde tasarımları tamamlanan Silikon İzolatörlerin deneme ve seri üretim çalışmalarını sürdürmektedir. Uluslararası standartlara ve müşteriye özgü şartlarda üretilen Silikon İzolatörler 440mm’den 5000mm boyuna kadar başarıyla üretilebilmektedir. Makine parkuru bünyesinde, Silikon İzolatör imalat tezgahları, ısıl işlem fırını, pultrüzyon hattı ve uç parça montaj presimi yer almaktadır. Kalite Kontrol laboratuvarlarında termal-mekanik ve ani yük boşaltma test cihazı, yüksek voltaj erozyonu izleme test cihazı, yatay çekme test cihazı, sertlik ölçüm cihazları, kaplama kalınlığı ölçüm cihazı, boya nüfuz etme testi kiti, asit korozyon ölçümü kiti, bükme gerinimi test cihazları bulunmaktadır.

 • Kapasite: 60.000 Adet/yıl
 • Kapalı Alan: 1700 m2
Kablo ve İletken Fabrikası / Adana

ŞA-RA, 2022 yılında modern ve güçlü bir yatırımla, ürün yelpazesinde bulunan enerji nakil hattı direkleri, hırdavat, trafo merkezi çelik konstrüksiyonları, cıvata/somun, oto bariyer sistemleri, GSM direkleri, her türlü poligonal direk ve galvanizleme tesislerine, iletim ve dağıtım hatları kablo ve iletkenlerini katmıştır. Adana yerleşkesi fabrikalarından biri olan 20.000 m2 alana sahip Kablo ve İletken fabrikasında filmaşin, tel, iletken ve güç kablo imalatları gerçekleştirilmektedir. Bu özelliği ile Avrupa, Ortadoğu ve tüm Afrika’nın üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir.

 • Kapasite: 48.000 T/yıl
 • Kapalı Alan: 20.000 m2
Polatlı Fabrika / Ankara

ŞA-RA’nın Ankara’nın Polatlı ilçesinde yer alan fabrikasında; tam otomatik plazma, abkant ve kaynak tezgâhlarının yanı sıra galvaniz tesisi de bulunmaktadır. Bu fabrikada, 36.000 Ton Enerji Nakil Hattı ve Çelik Konstrüksiyon, 18.000 Ton Aydınlatma, Projektör, Bayrak Direkleri ve 48.000 Ton Oto korkuluk imalatı gerçekleştirilmektedir. Poligon Enerji Nakil Hattı ve Aydınlatma Direkleri konusunda Türkiye pazarındaki %40 hâkimiyetinin yanı sıra, Gambiya, Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Ruanda, Gürcistan başta olmak üzere Poligon Enerji Nakil Hattı ve aydınlatma direkleri konusunda birçok ülkede standartların üzerinde ürünleri ile özellikle tercih edilmektedir..

 • Poligon: 18.000 T/Yıl
 • Kafes Direk: 36.000 T/Yıl
 • Oto Korkuluk: 48.000 T/Yıl
 • Galvaniz: 75.000 T/Yıl
 • Kapalı Alan: 20.000 m2
 • Açık Alan: 60.000 m2